Коли ми чуємо “Екстраверт”, то частіше всього уявляємо товариську людину, яка завжди перебуває в соціальному контакті. Для більшості з нас це особистості, які не можуть проводити час наодинці. Однак наскільки це правда? Ким насправді є екстраверти і чи можуть у них поєднуватися риси інтровертів? Про все це і навіть трошки більше ви дізнаєтеся у цій статті.
Зміст контенту:
Хто такий Екстраверт?
Термін «екстраверсія» описує один з аспектів особистісного виміру, який характеризується відкритою та експресивною манерою поведінки та соціальної взаємодії. Екстраверт — це душа компанії, особистість, що майже завжди йде на контакт. Свою енергію вони отримують із зовнішнього світу через спілкування та взаємодію з людьми.
Деякі загальні характеристики, які притаманні екстравертам:
- Обожнюють знаходитися в центрі уваги
- Легко і охоче працюють в групах
- Складно переживають самотність
- Охоче спілкуються
- Шукають ідеї та натхнення із зовнішніх джерел
- Схильні спочатку діяти, а потім думати
Історія Екстраверсії
Поняття екстраверсії та інтроверсії були популяризовані швейцарським психоаналітиком Карлом Юнгом у 1921 році. У книзі «Психологічні типи», Юнг описав, як екстраверти реагують на зовнішні стимули. Він вважав, що люди з екстраверсією спрямовують свою енергію назовні — на інших людей — і отримують життєву силу від таких зустрічей. Натомість інтроверти спрямовують свою енергію всередину, на більш усамітнену та вдумливу діяльність.
Німецький психолог Ганс Айзенк, який більшу частину свого життя присвятив вивченню особистості в Лондонському університеті, стверджував, що екстраверсія є ключовим виміром людської особистості. Він розробив модель особистості, зосередившись на рисах екстраверсії та нейротизму. Вивчаючи своїх досліджуваних, Айзенк дійшов висновку, що особистість людини можна зрозуміти за допомогою шкал інтроверсії-екстраверсії та емоційної стабільності-нейротизму.
Утім з часом його оригінальна модель розширилася завдяки допомозі Сибіли, яка була колегою та дружиною Айзенку. Вони додали рису психотизму, щоб створити модель особистості PEN (Психотизм, Екстраверсія, Нейротизм). Ці три риси можуть бути поділені на низку другорядних ознак особистості. Подружжя розробило особистісний опитувальник Айзенка, за допомогою якого вони оцінили риси, що використовуються в моделі PEN.
Сьогодні екстраверсія залишається важливим показником того, як ми відрізняємося одне від одного. Поряд з відкритістю, сумлінністю, поступливістю і нейротизмом, екстраверсія вважається однією з рис «Великої п’ятірки», що часто використовуються для загальної оцінки особистості людини.
Відмінності між Екстравертом та Інтровертом
Уявіть собі шкалу з інтровертами на одному кінці та екстравертами на іншому. Якщо хтось знаходиться ближче до інтровертної сторони, то його можна назвати інтровертом. Такі люди зазвичай віддають перевагу спілкуванню в невеликих групах і зі знайомими обличчями. Виснаженість від соціальної взаємодії — це також одна з характерних рис для цього типу особистості. Наслідком цього є менше коло спілкування та кількість друзів. Щоправда, напротивагу цьому, вони схильні формувати глибші стосунки з людьми. Їм не потрібно постійно комунікувати з іншими, щоб чудового себе відчувати, і вони задоволені власною компанією. На відміну від екстравертів, які є товариськими та голосними, інтроверти, як правило, більш інтроспективні, рефлексивні та тихі.
Важливо зазначити, що більшість людей знаходяться десь посередині між інтровертом та екстравертом. Залежно від ситуації, люди можуть проявляти більше екстравертивну або інтровертну поведінку. Звідси походить термін “амбіверт” — він відноситься до людей, які знаходяться на межі інтроверсії та екстраверсії.
Екстраверт | Інтроверт |
---|---|
Набирається енергії проводячи час з людьми | Набирається енергії проводячи час наодинці |
Має широке коло друзів | Має вузьке коло друзів |
Схильний думати вголос | Схильний думати, перш ніж говорити |
Насолоджується роботою в команді | Надає перевагу працювати самостійно |
Більш комунікабельний | Більш стриманий |
Як дізнатися, що ви Екстраверт?
Існує два способи вимірювання екстраверсії:
- Самостійно. Зверніть увагу на характеристики, які ми зазначили, і подумайте наскільки вони вам притаманні. Якщо ви не впевнені щодо свого висновку, то переходьте до наступного способу.
- Тестування. Тест Айзенка дозволить визначити до якого типу особистості ви належите — інтровертивного чи екстравертивного, а також надасть інформацію щодо вашого типу темпераменту.
Завантажити тест можна нижче з нашого сайту у форматі PDF.
Всі інструкції та ключі для інтерпретації ви знайдете у документі.
Які бувають типи Екстравертів
Юнг розділив обидві соціальні орієнтації на чотири окремі категорії. Ось що він говорив про різні типи екстраверсії.
Сенситивний екстраверт
Екстравертів заряджає енергією навколишній світ, який їх оточує. Вони гостро реагують на кожен вид, звук, запах, смак і дотик, який потрапляє в їхню свідомість — вони отримують життєву силу, беручи участь у кожному новому чуттєвому досвіді. Цей тип особистостей може бути особливо зацікавлений в легкій атлетиці та інших фізично інтенсивних заняттях. Сенситивні екстраверти віддають перевагу спілкуванню, в якому діляться досвідом з іншими людьми — вони радше зблизяться за спільною розвагою, ніж за довгою розмовою.
Таким екстравертам подобаються зустрічі на різних соціальних заходах, оскільки вони інтенсивно стимулюють знайомство з новими людьми, яких вони раніше не “приймали”. Для них особливою насолодою є чуттєва стимуляція, яку дають клуби, рейв вечірки та інші подібні розважальні заклади — вони майже фізично відчувають енергію, яка присутня в такому середовищі.
Емоційний екстраверт
Емоційні екстраверти — це класичні екстраверти, про яких ми частіше всього думаємо, коли чуємо цей тип особистості. Вони отримують енергію переважно через взаємодію з людьми. Їм подобається слухати, дізнаватися і ділитися досвідом з іншими практично в будь-якій формі — чи то довга, глибока розмова, чи то проста світська бесіда. Радість і біль інших — це їхня радість і біль. Хоч їм, безумовно, час від часу потрібно побути на самоті (до речі, це потрібно всім екстравертам), чутливі екстраверти потребують найменше часу на самоті з усіх типів з екстраверсією. Люди — їхня головна радість і натхнення в житті, і не має значення, як саме вони взаємодіють з іншими.
Інтуїтивний екстраверт
Інтуїтивні екстраверти — найменше всього підпадають під стереотипи про екстраверсію. Вони отримують енергію переважно через дослідження абстрактних ідей про світ і міркування про різні можливості майбутнього. Юнг вважав їх екстравертами насамперед тому, що їхні думки орієнтовані назовні, на світ досвіду, який вони могли б отримати. Ці особистості живляться розумовою енергією інших, щоб формувати нові ідеї та робити інтелектуальні висновки. Їм особливо подобається брати участь у дружніх дебатах і підкидати цікаві ідеї іншим. Якщо оточення не зацікавлене в таких бесідах, то інтуїт, швидше за все, буде займатися своїми планами та ідеями наодинці.
Інтуїти часто отримують більше задоволення від роздумів про те, як може пройти соціальна зустріч, ніж від самої зустрічі. На зібраннях груп ви, швидше за все, побачите їнтуїтів, які захоплено обговорюють ідею в кутку кімнати з кимось, хто їх заінтригував. Вони також можуть ініціювати дружні дебати або інтелектуальні бесіди з групою.
Раціональний екстраверт
Раціональний екстраверт — найбільш рішучий з усіх типів, який обожнює структурованість. Вони прагнуть максимально ефективно впорядкувати своє зовнішнє середовище. Ці екстраверти цілеспрямовані та агресивні — вони бачать чіткий шлях між тим, де вони є, і тим, де вони хочуть бути, і їм абсолютно комфортно орієнтуватися у своєму середовищі будь-якими можливими способами, щоб туди потрапити. Вони отримують енергію, працюючи з іншими над досягненням своїх цілей і закріплюючи ці важко зароблені досягнення. Це не найприязніші особистості, але вони щиро насолоджуються товариством інших людей і в першу чергу мотивовані зовнішніми досягненнями.
Раціональним екстравертам подобається зустрічатися з людьми, оскільки вони дають можливість налагодити зв’язки, а також оцінити власні досягнення і соціальний статус порівняно з іншими (не обов’язково в дріб’язковому сенсі, але як засіб для порівняння власного прогресу). Ці типи часто намагаються “зачарувати” або спокусити інших, хто може допомогти їм у професійному плані.
Важливо зазначити, що Юнг вважав, що кожна людина втілює в собі як екстравертні, так і інтровертні риси. Тому раціональний екстраверт може також бути інтуїтивним типом. Або ж сенситивний екстраверт може бути емоційним інтровертом.
Насправді Юнг вважав, що всі ми володіємо двома екстравертними когнітивними функціями і двома інтровертними когнітивними функціями. Юнг, до речі, класифікував себе як інтровертний мислитель (раціональний), у якого була сильна інтуїція.
Чи краще бути Екстравертом?
Бути екстравертом означає, як правило, більше проводити часу з людьми, частіше займатися соціальною діяльністю і мати широке коло друзів і знайомих. Дослідження вчених (не британських, а швейцарських) демонструють, що екстраверти, як правило, щасливіші за інтровертів і менш схильні до психологічних розладів. Утім це не означає, що їх життя позбавлене драми. Бахнер-Мельман та Зохар дослідили, що люди з екстравертивністю більш схильні до імпульсивності, надмірної самовпевненості, безрозсудності та нетерпимості до нудьги.
Однак виникає питання, чи краще бути екстравертом, ніж інтровертом?
Відповідь однозначно ні, адже кожен тип особистості має свої сильні та потенційні слабкі сторони. Людям буде більш корисно не гадати над питанням “Хто крутіший?”, а пізнати себе, усвідомити свої слабкі сторони і знайти способи їх вдосконалити.
Щоправда, якщо це питання все одно не дає вам спокою, то відповідь буде наступна:
Найбільше всього переваг можуть отримувати амбіверти — люди, які знаходяться посередині екстраверсії та інтроверсії, адже вони отримують найкраще з обох типів.
Відповіді на часті запитання
Чи може екстраверт бути сором’язливим або невпевненим?
Сором’язливість — поширена риса, яка притаманна не лише інтровертам, оскільки багато людей, незалежно від їхнього типу особистості, можуть відчувати нервозність або сором’язливість у соціальних ситуаціях.
Чи може екстраверсія змінюватися або розвиватися з часом?
Вважається, що риси особистості є відносно стабільними з плином часу, але на них може впливати життєвий досвід і фактори навколишнього середовища. Хоча змінити базовий рівень екстраверсії може бути складно, можна розвинути певні навички та звички, які відповідають екстравертним тенденціям, наприклад, вміння виступати публічно, налагоджувати зв’язки або пробувати нові види діяльності разом з іншими людьми.
Що змушує бути більше Екстравертом, ніж Інтровертом?
Про природу розвитку екстраверсії та інтроверсії дебати не припиняються роками. Дослідники поділилися на два табори: одні стверджують, що справа в біологічних факторах, а інші в соціальних (стосунки з батьками та виховання). Тому єдиної відповіді на це питання наразі немає. Ми можемо лише додати, що в одних з досліджень науковці побачили залежність між прив’язаністю до батьків та рівнем екстраверсії. У дітей з нижчою прив’язаністю спостерігався вищий рівень інтроверсії. Окрім цього, психологи помітили, що батьківська дисципліна також може відігравати певну роль у розвитку особистості дитини: ті, кого карали суворіше, демонструють більш інтровертну поведінку.
Якщо я ненавиджу людей, я тоді інтроверт?
Ненависть до людей НЕ є невід’ємною рисою інтроверсії. І навпаки, симпатія до людей НЕ є невід’ємною рисою екстраверсії.