Піраміда потреб Маслоу — глибока концепція, яка висвітлює основні елементи людської мотивації та самореалізації. Розроблена психологом-першопрохідцем Абрагамом Маслоу, ця теорія розкриває прогресивну природу наших потреб — від базових потреб виживання до реалізації наших найвищих прагнень.
У цій статті ми розглянемо кожен рівень ієрархії потреб Маслоу, заглиблюючись у його значення та наслідки для нашого повсякденного життя. Розуміючи ці потреби, ми можемо отримати цінне уявлення про нашу мотивацію, прагнення та пошуки більш повноцінного існування.
Зміст контенту:
Теорія ієрархії потреб Маслоу: Розбір 5 рівнів
У 1943 році Абрагам Маслоу вперше представив концепцію ієрархії потреб у своїй статті «Теорія людської мотивації», а потім через 11 років у своїй книзі «Мотивація та особистість». Ця ієрархія припускає, що у кожної людини є різні рівні потреби: на найнижчому рівні знаходяться базові потреби — необхідність їжі, безпеки, тепла, а на найвищому високі — бажання самореалізації та самоактуалізації. Згідно Маслоу, люди вмотивовані задовольняти спочатку найбільш базові потреби, перш ніж переходити до інших, більш високих.
Це відкриття було надзвичайно цікавим у той час, адже на відміну від психоаналізу і біхевіоризму, що зосереджувалися на проблемній поведінці, Маслоу замислювався над щастям людей і над кроками, які вони роблять, аби його досягнути. Його ієрархія потреб дала поштовх до зародження гуманістичної психології, яка не дивилася на людину настільки критично і драматично.
Маслоу був справжнім гуманістом і вважав, що люди мають вроджене бажання самоактуалізуватися, тобто бути тим, ким вони можуть бути. Однак, як ми вже зазначили, для досягнення цієї кінцевої мети необхідно задовольнити низку базових потреб. Для Маслоу ці потреби подібні до інстинктів і відіграють важливу роль у мотивації поведінки.
Перший рівень в Піраміді Маслоу: Фізіологічні потреби
До фізіологічних потреб належать ті, що є життєво важливими для виживання. Деякі приклади фізіологічних потреб включають:
- Їжу
- Воду
- Дихання
- Сон
- Гомеостаз
Окрім базових потреб у харчуванні, повітрі та регуляції температури, фізіологічні потреби також включають “дах над головою” та одяг. Маслоу включив ще до цього рівня ієрархії статеве розмноження, оскільки воно є важливим для виживання і поширення виду.
На думку Маслоу, фізіологічні потреби є одними з найголовніших. Якщо людина відчуває нестачу більше, ніж однієї потреби з цього рівня, вона, швидше за все, намагатиметься задовольнити їх в першу чергу. Чудовим прикладом у цьому випадку стане відчуття голоду, яке не дозволить легко зосередитися на чомусь іншому, окрім їжі. Іншим прикладом може стати необхідність у повноцінному сні.
Другий рівень в Піраміді Маслоу: Потреби в безпеці
Після того, як фізіологічні запити людини задоволені, потреби стають дещо складнішими. На другій сходинці в піраміді Маслоу в особистості виникає необхідність у безпечному середовищі, контролі та порядку у своєму житті. До основних потреб цього рівня відносяться:
- Фінансова безпека;
- Здоров’я і благополуччя;
Пошук роботи, відкладання грошей на ощадний рахунок, переїзд у безпечніший район — все це приклади дій, мотивованих потребами в безпеці та захищеності.
Разом ці два рівні ієрархії потреб Маслоу складають те, що часто називають «базовими потребами».
Третій рівень в Піраміді Маслоу: Соціальні потреби
Соціальні потреби в ієрархії Маслоу включають любов, прийняття та приналежність. На цьому рівні потреба в емоційних стосунках керує поведінкою людини. Деякі речі, які задовольняють цю потребу, включають:
- Дружбу;
- Романтичні стосунки;
- Сім’ю;
- Приналежність до різних соціальних групи;
Щоб уникнути самотності, депресії та тривоги, людям важливо відчувати, що їх люблять і приймають інші. Особисті стосунки з друзями, родиною та коханими відіграють важливу роль у житті, оскільки впливають на добробут і здоров’я.
Четвертий рівень в Піраміді Маслоу: Потреба в повазі
На четвертому рівні в ієрархії Маслоу знаходиться потреба у визнанні та повазі. Після того, як потреби на нижніх трьох рівнях задоволені, необхідність в повазі починає відігравати більш помітну роль у мотивації поведінки.
Згідно з Маслоу, потреба в повазі складається з двох компонентів. Перший включає в себе почуття впевненості в собі та відчуття власної гідності. Другий компонент включає відчуття того, що нас цінують інші, тобто відчуття того, що наші досягнення і внесок були визнані іншими людьми. Успіхи у професійній діяльності, академічні досягнення, участь у спортивних змаганнях або в команді, а також особисті хобі можуть відігравати певну роль у задоволенні потреби в повазі.
Коли потреба в повазі задоволена, людина почувається впевнено і вважає свій внесок і досягнення цінними та важливими. Однак, коли їхні потреби в повазі не задовольняються, вони можуть відчувати те, що психолог Альфред Адлер назвав «почуттям неповноцінності».
П’ятий рівень в Піраміді Маслоу: Потреби самоактуалізації
На вершині ієрархії Маслоу знаходиться потреба в самоактуалізації. Люди, які самоактуалізуються, усвідомлюють себе, зацікавлені в особистісному зростанні, менше переймаються думкою інших і зацікавлені в реалізації свого потенціалу.
Самоактуалізація — це відчуття повноти життя або відчуття того, що ми живемо відповідно до свого потенціалу. Однією з унікальних особливостей самореалізації є те, що вона виглядає по-різному для кожного. Для когось самореалізація може полягати в допомозі іншим, а для когось — у досягненнях у мистецькій чи професійній сфері. По суті, самоактуалізація означає відчуття того, що ми робимо те, що вважаємо за потрібне.
Серед людей, які досягнули самоактуалізації, Маслоу виділяв:
- Марію Терезу
- Абрагама Лінкольна
- Альберта Ейнштейна
Різні види потреб
Ієрархію потреб Маслоу можна розділити на два види:
- Дефіцитні потреби — це ті види потреб, які людині не вдається частково або повністю задовольнити. Сюди відносяться перші чотири рівні, які ми розглянули вище. Їх важливо задовольняти, щоб уникати неприємних почуттів або наслідків.
- Потреби зростання — Маслоу назвав потреби на вершині піраміди потребами зростання. Ці потреби виникають не через брак чогось, а скоріше через бажання зростати як особистість.
Хоч теорія зазвичай зображується як досить жорстка ієрархія, Маслоу зазначав, що порядок, в якому ці потреби задовольняються, не завжди слідує цій стандартній прогресії. Наприклад, він зазначав, що для деяких людей необхідність в самоповазі є більш важливою, ніж потреба в любові. Для інших потреба у творчій самореалізації може витіснити навіть найпростіші потреби.
Як працює Теорія Ієрархії потреб Маслоу
Ієрархія потреб Маслоу часто зображена у вигляді піраміди, де базові потреби знаходяться на найнижчому рівні, а найскладніші — на вершині. Задовольнивши потреби нижчого рівня, людина може перейти до наступних сходинок. На зображені ви можете помітити, що у міру просування вгору по піраміді, потреби стають все більш психологічними та соціальними.
Хоч Маслоу представив свої потреби у вигляді ієрархії, він також визнавав, що задоволення кожної потреби не є феноменом «все або нічого». Отже, людям не потрібно повністю задовольняти одну необхідність, щоб виникла наступна потреба в ієрархії. Маслоу припускає, що в будь-який момент часу більшість людей прагнуть частково задовольнити кожну зі своїх потреб, і що потреби, які знаходяться нижче в ієрархії, як правило, є тими, в задоволенні яких люди досягли найбільшого прогресу.
Крім того, Маслоу зазначав, що одна поведінка може задовольняти дві або більше потреб. Наприклад, спільна вечеря з кимось задовольняє фізіологічну потребу в їжі, але також може задовольняти соціальні запити. Або ж людина відкрила власну справу, яка приносить не тільки фінансовий дохід, але й користь іншим.
Критика теорії Маслоу
Теорія Маслоу стала надзвичайно популярною як у психології, так і за її межами. Особливого впливу теорія зазнала у сферах освіти та бізнесу, але концепція Маслоу не обійшлася без критики. Головними серед давніх заперечень є такі:
- Потреби не слідують ієрархії: Хоч деякі дослідження показали підтримку теорій Маслоу, більшість досліджень не змогли обґрунтувати ідею ієрархії потреб. Вахба і Брідвелл (дослідники з коледжу Барух) повідомили, що існує мало доказів того, що Маслоу ранжував ці потреби, і ще менше доказів того, що ці потреби знаходяться в ієрархічному порядку.
- Теорію важко перевірити: Інші критики теорії Маслоу зазначають, що його визначення самоактуалізації важко піддається науковій перевірці. Його дослідження самоактуалізації також базувалися на дуже обмеженій вибірці людей, включаючи тих, кого він знав, а також на біографіях відомих постатей, які, на думку Маслоу, досягнули самоактуалізації.
Перевірка Ієрархії потреб Маслоу
Існує відносно мало досліджень, що підтверджують теорію Маслоу, проте ієрархія потреб добре відома і популярна як у психології, так і за її межами. У дослідженні, опублікованому в 2011 році, Луї Тей та Ед Дінер з університету Іллінойсу вирішили перевірити цю ієрархію на практиці, проаналізували дані понад 60 000 учасників з більш ніж 120 різних країн.
Вони виявили, що, хоч задоволення потреб тісно пов’язане зі щастям, люди з різних культур світу повідомляли, що самореалізація та соціальні потреби є важливими навіть тоді, коли багато базових потреб залишаються незадоволеними.
Такі результати свідчать про те, що хоч ці потреби можуть бути потужними мотиваторами людської поведінки, вони не обов’язково мають ієрархічну форму, яку описав Маслоу.
Розширена Ієрархія потреб Маслоу
У 1970 році Маслоу розширив свою початкову ієрархію, додавши на вершину піраміди ще три потреби, і таким чином їх стало вісім:
- Пізнавальні потреби. Вони зосереджені на знаннях. Люди, як правило, хочуть вчитися і знати щось про свій світ і своє місце в ньому.
- Естетичні потреби. Вони стосуються оцінки краси та форми. Люди можуть задовольнити цю потребу, насолоджуючись або створюючи музику, мистецтво, літературу та інші види творчості.
- Трансцендентні потреби. Маслоу вважав, що люди прагнуть вийти за межі свого фізичного «я» в пошуках сенсу життя. Допомога іншим, духовні практики та проведення часу на природі — ось кілька способів задовольнити цю потребу.
Після цього ієрархія отримала наступний вигляд:
- Фізіологічні потреби;
- Потреби в безпеці;
- Соціальні потреби;
- Потреби в повазі;
- Когнітивні потреби;
- Естетичні потреби;
- Потреби в самоактуалізації;
- Трансцендентні потреби.
Завершальне слово
Попри критику, ієрархія потреб Маслоу стала частиною важливого зрушення в психології. Замість того, щоб зосереджуватися на аномальній поведінці та розвитку, гуманістична психологія Маслоу зосередилася на розвитку здорових людей. Попри критику колег, піраміда потреб Маслоу не втрачає своєї актуальності й сьогодні, адже вона проливає світло на безліч потреб, які ми маємо як люди.
Скільки людей досягають самоактуалізації в піраміді потреб Маслоу?
Важливо зазначити, що самоактуалізація не є чимось, що можна легко оцінити чи виміряти. Сам Маслоу визнавав, що самоактуалізація є рідкісним досягненням і що лише невеликий відсоток людей досягає цього рівня розвитку. За його оцінками, менше 2% населення досягають самоактуалізації.
Однак важливо розуміти, що ієрархія потреб Маслоу — це теоретична схема, у якої є проблеми з емпіричними даними. Відсоток, згаданий Маслоу, є скоріше наближенням, ніж точною статистикою.
Що трапиться, якщо потреби з піраміди потреб не задовольняються?
Маслоу стверджував, що незадоволення потреб на різних етапах ієрархії може призвести до проблем зі здоров’ям та психікою. Найбільш драматичним наслідком може стати смерть, якщо не задовольняти фізіологічні запити організму. Коли не задовольняються потреби в безпеці, може виникнути посттравматичний стрес. У людей, які не відчувають любові, поваги до себе та не здатні самореалізуватися, можуть розвинутися депресія та тривога.
У якому віці люди досягають самоактуалізації?
Насправді — це досить індивідуальний процес і у кожного він проходить по різному. Щоправда, у 2013 році Ітай Івцан разом зі своїми колегами побачили у своєму досліджені, що у люди старші 36 років мали вищі рівні самоактуалізації, ніж молодші учасники дослідження. Пояснюється це тим, що старші особистості переймаються частіше більш вищими потребами, ніж інші.
Список використаної літератури
- Lester D, Hvezda J, Sullivan S, Plourde R. Maslow’s hierarchy of needs and psychological health. J Gen Psychol. 1983;109(1):83-85. doi:10.1080/00221309.1983.9711513
- Taormina RJ, Gao JH. Maslow and the motivation hierarchy: Measuring satisfaction of the needs, Am J Psychol. 2013;126(2):155-77. doi:10.5406/amerjpsyc.126.2.0155
- Wang JL, Zhang DJ, Jackson L. Influence of self-esteem, locus of control, and organizational climate on psychological empowerment in a sample of Chinese teachers. J App Soc Psychol. 2013;43(7):1428-1435. doi:10.1111/jasp.12099
- Noltemeyer A, James A, Bush K, Bergen D, Barrios V, Patton J. The relationship between deficiency needs and growth needs: The continuing investigation of Maslow’s theory. Child Youth Serv. 2021:42(1):24-42. doi:10.1080/0145935X.2020.1818558